<<předchozí  Kdo jsme   další >>

DĚDEK - PRAHA

S motorkami jsem začal asi jako   každý kluk. V 15ti letech jsem si postavil moped Stadion S11, ze dvou. Jezdil nádherně, kam se hrabala Babetta, uměl i po zadním, občas chytil i zpětný chod, takže jsem jezdil na parkovišti pozadu, dneska bych si to už netroufnul. Po roce přišla inovace vozového parku, Mustang. S tátou jsme ho dali řádně do kupy, nastříkali a v podstatě až do 20ti let jsem na ničem jiném nejezdil.

Pak přišlo auto, vojna, po vojně rodina a Mustang šel z baráku. Chvíli jsem měl Babettu, ale na ježdění čas nebyl, tak ani ta se u mě dlouho neohřála. V podstatě jsem ji dal do pořádku a prodal. Dětičky povyrostly, já změnil zaměstnání a narazil jsem na partu kluků, kteří jak otevřeli chlebárnu(pusu), tak první slovo, které z ní vypadlo, bylo motorka. No a mě se vrátila stará dobrá touha po motorce. Na velkou motorku jsem nikdy papíry neměl, ale nikdy jsem nepropásnul příležitost se povozit. Sehnal jsem si za stovku Mustanga, za 500,- papíry, dal ho do kupy, nabarvil a už se jezdilo. Protože jsem dělal ve špitále a na směny, tak jsem dost často sledoval v pátek odpoledne, jak „MOJE“parta odjíždí na mašinách na společnou cestu, nebo na sraz, a já jenom smutně mával na rozloučenou. A moje touha rostla a rostla.

A pak to přišlo, to rozhodnutí. Dal jsem do novin inzerát a během měsíce jsem měl v garáži Kejvačku, 350ku, výměnou za starší počítač s tiskárnou. Opět přišlo dávání do kupy, lakování a už se jezdilo. Ale bez toho řidičáku to jaksi nebylo ono, jezdit pořád jenom okolo komína. No a tak došlo i na tu autoškolu. Asi si umíte představit, jak jsem se cítil po dvaceti letech v autoškole, raději jsem obětoval litr, aby to bylo jisté. A tak jsem v roce 1999, ve svých 35ti letech prvně oficiálně mohl usednout za řídítka dospělé motorky. Kdyby to šlo, tak bych i na záchod jezdil na mašině. Ke konci roku se mi dostala do rukou 640ka na splátky a brzdila, tedy alespoň předek, zadek byl nastejno, ale stejně to byl úplně jiný pocit. No a tak šla Kejvárna z domu a nastoupila Jawice. Po odstupňování řidičáků jsem prodal i Mustanga, kterého měl v budoucnu sedlat synek.

Zbláznil jsem dokonale celou rodinu, ženě jsem koupil italského mopeda a loni skůtra 50ku, Kentoyu, čtyřtakt. Kluk bude mít snad ČZ125ku a dcera se chystá na nějaké endurko, i když v posledních dnech se jí zalíbilo Virago125, tak nevím, jak to nakonec dopadne. Mezitím přibyly do garáže dvě 250ky Panelky. Jedna půjde snad do světa výměnou za ČZ175, uvidíme, no a druhá nevím, možná budu renovovat, nebo měnit za něco pro dceru. Co se srazů týče, tak na ty moc nejezdím, zatím 3x, ale loni jsme byli se ženou na Motodorazu ve Skochovicích. Jela na skútru a moc se jí to líbilo, tak asi letos pojedeme zase. Tak v roce 2004 jsme opět absolvovali Motodoraz ve Skochovicích a já jsem se tam skutečně motodorazil a nebožku  Jawici jsem vytunil na zkrácenou verzi pro přepravu na přívěsném vozíku za osobní automobil. V protisměru překážel Forman. Když mi pojišťovna v roce 2005 vyplatila škodu, tak jsem zakoupil vytouženou Jawu 639-2 Choper. Pořád jsem po něm toužil, ale teprve teď, když jsem ho měl, tak jsem zjistil jak je to malý, hlavně pro dva. Mezitím jsem prodal Panelku, rozdal tu druhou Panelku a skoro všechny věci ze starých Jaw co jsem měl doma.

Absolvovali jsme také se ženou další ročník Motodorazu 2005. Moped Mopouš změnil majitele a namísto něj přibyla Čezeta 175/477 pro dceru Veroniku a synek Lukáš dostal pod stromeček Jawu 634ku. V lednu 2006 šel z domu i Choper. Fakt to bylo malý a stejně už se mi to nevešlo do garáže, když jsem chtěl ustájit i automobil. Takže zatím budu prohánět motorky dětí, a až budou mít řidičáky a vyštípou mě z toho, tak potom.....Tak, a 22.6 2006 přišlo to "POTOM". Jelikož jsme při páté cílovce chudinku Modrou Čtyřku na strakonický hájweji zadřeli, (holt tu nálož ve dvou s kuframa neunesla), a ženě se jezdění se mnou zalíbílo, tak došlo na lámání chleba a do garáže přibyl buldozer, tedy XJ900F z roku 91. Vím, že tu rejže nemá co dělat, ale jde o popis kdo že to jsme. No a to jsem já. Tenhle stroj bude na cesty pro mě a ženu Áju, a na naše Jawařské cestování se vždycky nějaká ta Jawa nebo ČeZeta v garáži najde.

 

E-mail: mirek640@seznam.cz

 

jméno: Mirek  přezdívka: Dědek  rok naroz.: 1964   moto: Jawa 350/640.2x 250/559, ital. moped, Kentoya ZOOM 50 4T, ČZ 175/477, Jawa 350/634 r.v.: 1991, 1963,1966,?,2003,1973,1977  Jawaři: Praha  povolání: Elektrikář další záliby: Country, jídlo a trochu počítače Pozn. Ve VSJ je od: založení v Prosinci 2003